Masaż

Masaż relaksacyjny nie jest wymysłem "zabieganego zachodu", ma on bogatą tradycję w przeszłości, tak samo pod względem stosowanych technik jak i samych warunków wykonywania masażu w celu uzyskania głębszego relaksu, odprężenia, wypoczynku. Różnica polega przede wszystkim na tym, iż w większości systemów filozofii wscho- dniej, a co za tym idzie i medycyny, nie oddziela się ciała od umysłu, wręcz przeciwnie. Osiągnięcie bardzo głębokiej relaksacji za pomocą masażu przez Europejczyka jest trudne, dlatego też częściej dochodzi do wybiórczego adoptowania technik orientalnych do potrzeb masażu klasycznego i rzadko mamy do czynienia z jedną formą czy metodą masażu. W większości wykonuje się masaż relaksacyjny, na który składają się zmody- fikowane techniki.

Istotna jest także cała strona związana z organizacją gabinetu, wykorzystaniem aromatu, światła oraz zapewnienie absolutnego spokoju sprzyjającego dobrej relaksacji i muzyka.
Współczesna definicja zdrowia promowana przez WHO, określa je jako: stan pełnego: fizycznego, psychicznego i społecznego dobrego samopoczucia, bez występowania choroby lub kalectwa. Tak też jest sprawą zrozumiałą, iż masaż wraca do łask nie tylko jako jedna z metod terapii schorzeń narządu ruchu, ale metoda wspomagająca zachowanie zdrowia psychicznego, emocjonalnego i fizycznego.
Wskazania do masażu:
  1. Po złamaniach jako rehabilitacja.
  2. Zaburzenia neuroprzewodnictwa w chorobach neurologicznych.
  3. Stłuczenia i skręcenia.
  4. Stany pooperacyjne.
  5. Przewlekłe zapalenie stawów i mięśni, ścięgien
  6. Zespoły bólowe ścięgna Achillesa.
  7. Wady wrodzone przy zaburzeniach rozwoju narządów ruchu.
  8. Zespoły bólowe kręgosłupa.
  9. Porażenia i niedowłady.
  10. Choroby reumatoidalne stawów.
  11. Choroby ukladu oddechowego.
  12. Zaburzenia gastryczne.
  13. Nadwaga.
  14. Stres.
Przeciwwskazania:
  1. Wczesne stany po zlamaniach.
  2. Ostre stany zapalne stawów i kości.
  3. Wylewy krwawe.
  4. Choroby dermatologiczne skory.
  5. Stany gorączkowe.
  6. Nowotwory.
  7. Zapalenie żył.
  8. Choroby zakaźne.
  9. Menstruacja.
  10. Wszelkie choroby przebiegające w stanie zapalnym i ostrym.